» مطالب » مواظب باشید در پمپ بنزین سرتان کلاه نرود!
مکمل
مطالب

مواظب باشید در پمپ بنزین سرتان کلاه نرود!

تیر 12, 1403 1025

در اخبار اخیر، برخی کاربران فضای مجازی گزارش داده‌اند که مورد سوءاستفاده در پمپ‌بنزین‌ها قرار گرفته‌اند. این افراد به بهانه دریافت مکمل برای خودروی خود، هزینه‌ای را پرداخت کرده‌اند که لزومی به آن نبوده است.

بر اساس نظرات منتشرشده توسط کاربران، گاهی برخی از کارکنان پمپ‌بنزین، به بهانه وجود هوا در باک بنزین، پیشنهاد استفاده از مکمل‌هایی را می‌دهند که درباره مکمل بودن یا نبودن آنها تردید وجود دارد. بنابراین لازم است در مواجهه با چنین شرایطی، هوشمندانه عمل کرده و بیشتر درباره مکمل‌های بنزین آگاه شویم.

مکمل‌های بنزین به عنوان یکی از راه‌های مراقبت از موتور خودرو و جلوگیری از آسیب دیدن قطعات مختلف آن به دلیل استفاده از سوخت نامناسب، شناخته می‌شوند. در ادامه، درباره کاربرد، بهترین زمان استفاده و جایگزین‌های مناسب برای مکمل‌های بنزین توضیح خواهیم داد.

مکمل بنزین چیست؟

مکمل‌های افزودنی، هنگام سوخت‌گیری به بنزین یا گازوئیل اضافه می‌شوند و می‌توانند عملکرد موتور را بهبود بخشند. این مکمل‌ها می‌توانند سلامت پیشرانه را برای مدت طولانی تضمین کرده و همچنین احتراق را در موتور بهبود بخشند.

بهترین زمان استفاده از مکمل بنزین

بهترین زمان برای استفاده از مکمل بنزین، زمانی است که باک خودرو تنها 10 تا 15 لیتر بنزین داشته باشد و چراغ و آمپر بنزین به حداقل برسند. در این شرایط، قبل از مراجعه به پمپ بنزین، افزودن مکمل اکتان بوستر بهترین گزینه خواهد بود. با ریختن مکمل در داخل باک قبل از سوخت‌گیری، این مکمل به خوبی با کل بنزین موجود در باک ترکیب می‌شود.

مکمل‌های بنزین را می‌توان در تمامی وسایل نقلیه موتوردار درون‌سوز مانند خودرو، موتورسیکلت و کامیون استفاده کرد. این مکمل‌ها در دو شکل محلول و قرص تولید می‌شوند و کاربردهای متنوعی دارند:

  •  افزایش اکتان بنزین: برخی مکمل‌ها سبب افزایش اکتان بنزین می‌شوند.
  •  پاک‌کننده سیستم سوخت: برخی مکمل‌ها پاک‌کننده سیستم سوخت یا انژکتور هستند.
  • روان‌کننده: برخی مکمل‌ها موجب کاهش اصطکاک و کارکرد روان‌تر قطعات موتور می‌شوند.
  •  پایدارکننده سوختی: برخی مکمل‌ها برای مدتی طولانی داخل باک خودرو باقی می‌مانند.پمپ بنزین

استفاده از مکمل بنزین در صورت استفاده از سوخت نامناسب و کیفیت پایین بسیار مفید است. مکمل بنزین برای جبران کمبود اکتان در سوخت کم کیفیت طراحی شده است.

اما در صورتی که از سوخت مرغوب و با اکتان بالای 90 درصد استفاده می‌کنید، نیازی به استفاده از مکمل بنزین نخواهید داشت. سوخت با کیفیت بالا به تنهایی می‌تواند عملکرد مناسبی را برای موتور شما تامین کند و نیاز به افزودنی های اضافی نیست.

بنابراین، استفاده از مکمل بنزین در صورت استفاده از سوخت با کیفیت بالا، نه تنها ضروری نیست بلکه می‌تواند هزینه اضافی ایجاد کند. در صورت استفاده از سوخت استاندارد و با اکتان بالا، می‌توان از مکمل بنزین صرف نظر کرد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

Amirkabir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت